Co to jest ta medulloblastoma ?

Chciałyśmy przedstawić Wam Nikolkę i Piotrusia. Dwoje dzielnych dzieciaczków, które marzą o jednym: wygrać wojnę z podstępną chorobą i cieszyć się dzieciństwem. Ich przeciwnik – Medulloblastoma, groźny i podstępny złośliwy guz mózgu wieku dziecięcego.

MEDULLOBLASTOMA czyli rdzeniak zarodkowy to drugi pod względem częstości występowania guz mózgu u dzieci.

Rdzeniak zarodkowy jest pierwotnym nowotworem, lokującym się najczęściej w móżdżku, z przypisywanym IV stopniem złośliwości (wg WHO – Światowa Organizacja Zdrowia). Szczyt zachorowań przypada w dwóch okresach: w wieku 3-4 oraz 5-9 lat. Nie zaobserwowano specjalnego wpływu czynników zewnętrznych na rozwój tego raka. Podczas gdy niektóre z zespołów genetycznych mogą predysponować do wystąpienia medulloblastoma, mniej niż 7% pacjentów ma zidentyfikowaną dziedziczną mutację.

Rdzeniak jest najczęściej zlokalizowany w robaku móżdżku i stropie komory IV, rzadziej w półkulach móżdżku.

Medulloblastoma daje często przerzuty drogą płynu mózgowo-rdzeniowego do przestrzeni podpajęczynówkowej i kanału kręgowego lub drogą krwi do kości. Dlatego w przypadku podejrzenia tego guza mózgu zaleca się wykonanie badania rezonansu, które obejmuje mózgowie i kanał kręgowy.

Nikolka i Piotruś

medbl

Skomentuj