Dobroć i bezinteresowna miłość są zawsze w cenie.
Bądźcie Św. Mikołajami
W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy.
Zwyczaj ten został prawdopodobnie zainspirowany legendą o zubożałym ojcu i jego trzech córkach. Głosi ona, że mieszkaniec Patary, który utraciwszy cały swój majątek, nie będąc w stanie wywianować swoich trzech córek, obawiał się, iż bieda zmusi je do oddania się prostytucji. Usłyszawszy to, Św. Mikołaj wrzucił przez okno trzos pełen złotych monet. Zbankrutowany ojciec pospłacał długi i wydał najstarszą córkę za mąż. Kolejne dwie sakiewki ze złotem dyskretnie podrzucone przez Mikołaja skutecznie uratowały od haniebnego życia następne dwie córki. …
Są oczywiście inne legendy, inne opowieści, ale czy to jet najważniejsze Emotikon smile Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, który wątek tradycji wydaje nam się najbardziej bliski, warto zachować w sercu to, co leży u podstaw tych przekazywanych przez wieki legend i zwyczajów. I tu powtórzymy:
dobroć i bezinteresowna miłość są zawsze w cenie.
I tak po cichutku, pod osłoną nocy podrzucamy

Skomentuj