Medulloblastoma objawy

Przyczyna większości dziecięcych nowotworów mózgu jest nieznana.Oznaki medulloblastomy zależą od wieku dziecka i umiejscowienia się guza. Poniższe objawy mogą być spowodowane medulloblastomą. Mogą być one także przyczyna innych chorób. Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych symptomów u swojego dziecka skonsultuj się z lekarzem:

  • utrata równowagi, problemy z chodzeniem, spowolnienie mowy.
  • poranne bóle głowy
  • nudności i wymioty
  • senność lub nietypowe zmiany w poziomie energii
  • zmiany w osobowości i zachowaniu
  • niewyjaśniony spadek masy ciała lub zwiększenie masy ciała

W celu zdiagnozowania medulloblastomy stosowane są następujące badania:

– Tomograf, jest to nieinwazyjne i niebolesne badanie diagnostyczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Poszczególne tkanki i narządy człowieka różnią się gęstością, przez co pochłaniają różną ilość promieniowania. Dzięki temu, na obrazie uzyskiwanym tą metodą, lekarz jest w stanie odróżnić poszczególne struktury. Podczas tomografii komputerowej chory jest umieszczany wewnątrz ciasnego aparatu, U dzieci, które nie potrafią leżeć nieruchomo, stosuje się środki uspokajające lub usypiające. Badanie trwa zwykle około 15 – 30 minut.

– Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10–30 lub 30–90 minut.

W przypadku podejrzenia guza mózgu wykonuje się biopsje, która ma na celu określenia rodzaju nowotworu. Badanie to polega na pobraniu niewielkiej części tkanki zmienionej chorobowo poprzez wywiercenie małego otworu trepanacyjnego przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a następnie na wprowadzeniu igły biopsyjnej oraz pobraniu pożądanych tkanek. Cały zabieg trwa około godziny, a pobrane wycinki są przekazywane do specjalistycznego laboratorium.

Jeśli zostaną wykryte komórki nowotworowe, lekarze usuwają operacyjnie jak najwięcej guza, jak to jest możliwe.

Rokowanie (szanse wyleczenia) i możliwości leczenia zależą od wielu czynników, min:wieku dziecka, w momencie wykrycia nowotworu.

  • lokalizacji guza.
  • wielkość nowotworu pozostała po zabiegu.
  • I czy zmiany nowotworowe nie dotknęły innych części ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy) albo innych części ciała, takich jak kości.

Jednym z wojowników walczącym z medulloblastomom jest Kubuś

 

Skomentuj